صفحه اصلی » معرفی انواع دریچه‌های کولر و مزایا و معایب آن‌ها

معرفی انواع دریچه‌های کولر و مزایا و معایب آن‌ها

  • از

دریچه‌های کولر از وسایل پرکاربردی هستند که در تمام ساختمان‌های اداری، مسکونی و تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرند. این دریچه‌ها در شکل‌ها و اندازه‌های مختلف و با استفاده از متریال گوناگونی ساخته می‌شوند. نصب دریچه‌‌ها اهمیت بسیاری داشته و در ظاهر ساختمان نیز تأثیر می‌گذارند. در این مقاله قصد داریم انواع مختلفی از دریچه‌ها را به همراه مزایا و معایب هر کدام معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

دریچه کولر چیست؟

دریچه کولر یکی از مهم‌ترین المان‌ها و وسایلی است که برای طراحی و نصب کانال کشی کولر مورد استفاده قرار می‌گیرد. کانال کشی برای هدایت هوای کولر مورد استفاده قرار می‌گیرد. در انتهای کانال کشی و در بخش ظاهر شده کانال از دریچه‌های مختلفی برای پوشش کانال استفاده می‌شود. دریچه کولر بخش بسیار مهمی از کانال کشی است و در طرح‌ها و ابعاد مختلفی تولید می‌شود. دریچه‌ها کاربرد بسیاری زیادی دارند و نصب آن‌ها در کنار کانال کشی یکی از برنامه‌های بسیار کاربردی و ضروری در ساختمان سازی است.

دریچه‌های کولر نقش مهمی برای تنظیم باد و جهت وزش باد کولر دارند. به این صورت که نحوه طراحی آن‌ها به صورتی است که به کمک پیچ مخصوص یا یک بخش کنترلی می‌توان تنظیمات مورد نظر را انجام داد. دریچه‌ها انواع مختلفی داشته و با مواد اولیه متفاوتی تولید می‌شوند. دریچه‌ها علاوه بر وسایل سرمایشی مانند کولر برای انواع وسیله گرمایشی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

معرفی انواع دریچه کولر

این دریچه‌ها با توجه به نیاز مصرف کننده برای تهویه هوا مورد استفاده قرار می‌گیرند. استفاده مداوم و ضروری از این وسایل باعث شده تا تنوع بسیار بالایی از این محصول تولید شده و روانه بازار شود. این محصولات با توجه به شرایط ساختمان و نحوه استفاده تولید و عرضه می‌شوند. شرکت‌های بسیار زیادی در این زمینه فعالیت داشته و بر اساس جدیدترین تکنولوژی‌های روز دنیا اقدام به تولید دریچه‌های مناسب برای کولر می‌کنند. با پیشرفت تکنولوژی و تولید مواد اولیه متفاوت برای طراحی ساختمان، زمینه‌های بسیار متفاوتی برای طراحی داخلی ساختمان ایجاد شده است. توجه به جزئیات داخلی بسیار مهم است. استفاد در ادامه برخی از مدل‌های مختلف دریچه کولر معرفی شده‌اند.

دریچه کولر آبی

دریچه کولر آبی از قدیمی‌ترین دریچه‌های ساخته شده است. در گذشته که وسایل سرمایشی و گرمایشی تنوع بالایی نداشتند و بیشتر افراد از کولر آبی استفاده می‌کنند دریچه کولر آبی مورد استفاده قرار می‌گرفت. این دریچه‌ها از جنس آلومینیوم یا آهن ساخته شده و قابلیت تغییر جهت هوا، مسدود کردن و … را داشتند. امروزه نیز برای محل‌هایی که از کولر آبی و کانال کشی استفاده شود از این نوع دریچه استفاده می‌شود.

دریچه کولر آلومینیومی

یکی از قدیمی‌ترین و پرکاربردترین دریچه‌های ساخته شده در ایران دریچه‌های کولر آلومینیومی است. این نوع محصول از گذشته تا به حال مورد استفاده قرار گرفته و کاربرد بسیار زیادی دارد. نحوه ساخت آن به صورتی است  که دارای دو سری پره به صورت عمودی و افقی است. با چرخش این پره‌ها می‌توان میزان ورود هوای کولر و جهت وزش آن را تغییر داد.

مواد اولیه برای ساخت این نوع دریچه آلومینیوم است و دمپرهایی برای تنظیم هوا یا مسدود کردن هوا نیز بر روی آن تعبیه شده است. جنس قاب و پره‌های این دریچه نیز از آلومینیوم ساخته شده‌اند. از مهم‌ترین مزیت‌های دریچه‌های آلومینیومی امکان تغییر جهت باد به سمت چپ، راست و مستقیم است. با کمک این دریچه می‌توانید مسیر ورود هوا را به طور کامل مسدود کنید. علاوه بر تیغه‌های جلو در پشت آن‌ها نیز تیغه‌هایی وجود دارد که امکان تغییر جهت هوا یا مسدود کردن آن را فراهم کرده‌اند. تمام فعالیت‌های گفته شده به وسیله اهرمی که بر روی دریچه قرار داده شده است، انجام می‌گیرد.

دریچه‌های آلومینیومی در ابعاد و شکل‌های متفاوتی طراحی و تولید می‌شوند. در هنگام نصب و کانال کشی کولر می‌توانید با توجه به نیاز خود، دریچه مناسب را خریداری کنید. هر چه میزان ضخامت پره‌ها بیشتر باشد، دریچه از کیفیت بالاتری برخوردار است. نوع رنگ مورد استفاده برای رنگ آمیزی دریچه نیز بر کیفیت آن تأثیر می‌گذارد. معمولا از این نوع دریچه برای نصب روی دیوار استفاده می‌شود. البته می‌توان آن‌ها را با توجه به نیاز بر روی سقف نیز نصب کرد.

دریچه کولر پلاستیکی

نمونه دیگری از دریچه‌های رایج استفاده شده دریچه‌ کولر پلاستیکی هستند. این دریچه‌ها برای انواع کولرها، فن کویل‌ها، اسپلیت‌ها و … مورد استفاده قرار می‌گیرند. دریچه‌های پلاستیکی تنوع بسیار بالایی داشته و در ابعاد مختلفی در بازار موجود هستند. یکی از مهم‌ترین مزیت‌های دریچه‌های پلاستیکی سبک بودن و قابلیت شستشوی آن‌ها می‌باشد. مواد اولیه مورد استفاده برای تولید این دریچه‌ها بسیار با کیفیت بوده و دارای طول عمر بسیار بالایی می‌باشد. کیفیت بالای مواد اولیه استفاده شده برای تولید این محصول باعث شده تا در طول زمان تغییر رنگ نداده و مقاومت بالایی داشته باشند. این دریچه‌ها انواع مختلفی داشته که برخی از آن‌ها در ادامه معرفی شده‌اند:

  • دریچه کولر پلاستیکی دیواری: یکی از مدل‌های رایج آن نوع دیواری است. این محصول دارای دمپرهایی برای مسدود شدن و تغییر مسیر هوای کولر است. همچنی قابل شستشو دارد و به راحتی جدا می‌شود.
  • دریچه پلاستیکی خطی: یکی دیگر از نمونه های پلاستیکی نوع خطی است. این نوع دریچه فاقد دمپر است اما قابلیت شستشو دارد.
  • دریچه پلاستیکی مشبک: این نوع دریچه به صورت شبکه‌ای ساخته شده و قابلیت شستشو دارد. این نوع دریچه‌ها برای مکش هوا مورد استفاده قرار می گیرد.
  • دریچه پادری: این نوع دریچه بر روی در قرار گرفته و قابلیت جداسازی ندارد. در این مورد ضخامت در باید حداقل 28 میلی‌متر باشد.

دریچه کولر چوبی

یکی از انواع دریچه‌های بسیار زیبا و فانتزی مورد استفاده دریچه‌های کولر چوبی هستند. این دریچه‌ها از چوب‌های بسیار با کیفیتی تولید شده و با توجه به نوع دکوراسیون داخلی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند. معمولا برای ساخت دریچه‌ کولر mdf از چوب ام دی اف استفاده می‌شود و زیبایی بسیار زیادی برای محیط به همراه می‌آورند. دریچه کولر mdf از زیباترین و جذاب‌ترین طرح‌های تولیدی می‌باشد و استفاده از آن در طراحی داخلی بسیار مناسب است.

این دریچه‌ها را می‌توان در انواع طرح‌ها و رنگ‌های مختلف تولید کرد. به همین دلیل می‌توانید برای تمام طراحی‌ها و دکوراسیون‌های متفاوت از آن‌ها استفاده کرد. برای ساخت این دریچه‌ها از درپوش‌های مناسبی نیز استفاده می‌شود. این درپوش‌ها به طور کامل ورود و خروج هوا را به درون منزل مسدود کرده و در فصل‌هایی که از دریچه استفاده نمی‌شود بسیار مناسب هستند. درپوش‌های طراحی شده نیز بسیار زیبا و در طرح‌های متفاوتی تولید می‌شوند.

دریچه کولر آهنی

نوع دیگری از دریچه‌های طراحی و ساخته شده، دریچه کولر آهنی است. این دریچه‌ها از نظر ظاهری شباهت زیادی به دریچه‌های آلومینیومی دارند، اما از مواد اولیه متفاوتی مانند ورق روغنی تولید می‌شوند. تمام بخش‌های ساخته شده مانند قاب، دمپرها و پره‌های این محصول از جنس ورق روغنی ساخته می‌شوند. هر چه میزان ورق به کار گرفته شده بیشتر باشد و ضخامت بخش‌های دریچه بیشتر باشد، محصول کیفیت بالاتری داشته و میزان لرزش بسیار پایین‌ترین دارد.

هنگام خرید این نوع دریچه حتما به جنس پره‌ها و ضخامت آن‌ها توجه داشته باشید زیرا برخی از تولید کنندگان از ورق‌های بسیار نازک استفاده کرده و محصول بی کیفیتی تولید می‌کنند. برای رنگ کردن این دریچه‌ها نیز از رنگ‌های کوره‌ای استفاده می‌کنند. همچنین قابلیت باز و بسته شدن و مسدود شدن هوا یا تغییر جهت هوا را فراهم می‌کنند.

دریچه کولر pvc

یکی دیگر از نمونه‌ دریچه‌های تولید شده دریچه کولر pvc می‌باشد. این نوع دریچه از جنس مواد اولیه pvc بسیار با کیفیت ساخته می‌شوند. این نوع دریچه نیز در طرح‌های مختلفی تولید شده و برای مصارف گوناگونی مورد استفاده قرار می‌گیرند. قیمت دریچه کولر pvc نیز با توجه به سایز و نوع طراحی آن تعیین می‌شود. همچنین این دریچه‌ها در طرح‌های مختلف و به صورت دایره‌ای، مربع، مستطیل و … ساخته می‌شوند.

دریچه کولر فانتزی

یکی از جدیدترین مدل‌های دریچه‌های کولر ساخته شده مدل‌های فانتزی است. در گذشته تنها یک نوع دریچه کولر در بازار موجود بود. اما امروزه با تنوع بسیار بالا در طراحی دکوراسیون داخلی نیاز به طراحی و ساخت دریچه‌های متفاوت برای طراحی‌های متفاوت نیز حس می‌شد. از این رو تولید کنندگان اقدام به طراحی دریچه‌ها در طرح‌ها، رنگ‌ها و اشکال متفاوتی می‌کنند تا برای هر نوع طراحی بتوان دریچه مناسب را پیدا کرد. دریچه‌های فانتزی در طرح‌های بسیار زیبا و با جنس‌های چوبی، پلاستیکی و … تولید می‌شوند. این نوع دریچه‌ها تأثیر بسیار زیادی بر زیبایی داخلی ساختمان‌ها دارند.

اهمیت خرید دریچه کولر

همان‌طور که گفته شد دریچه‌ها از اجزای مهم کانال کشی کولر و وسایل سرمایشی و گرمایشی هستند. این وسیله در بخش‌های مختلف ساختمان‌های اداری، تجاری، مسکونی، ورزشی و … قرار می‌گیرد. در گذشته نوع ساده‌ای از این دریچه‌ها در دسترس بود که در تمام مکان‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفت. امروزه با پیشرفت علم طراحی و ساخت تجهیزات جدید، مدرن و متفاوت برای ساختمان، دریچه‌های کولر نیز تغییرات بسیاری کرده و در طرح‌ها و مواد اولیه بسیار متفاوتی تولید می‌شوند. برای اجرای کانال کشی و خرید تجهیزات مورد نیاز از جمله دریچه می‌توانید با توجه به طراحی داخلی ساختمان خود برای خرید دریچه مناسب اقدام کنید. دریچه‌های کولر برای انواع مختلفی از وسایل سرمایشی و گرمایشی از جمله کولرها، فن کویل، اسپلیت و … مورد استفاده قرار می‌گیرند.

قیمت خرید دریچه کولر

همان‌طور که اشاره شد، دریچه‌های کولر با تنوع بسیار بالایی تولید و به بازار عرضه می‌شوند. مواد اولیه متفاوت و نحوه ساخت آن‌ها از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار بر قیمت این محصول هستند. حتما قبل از خرید به طور کامل تحقیق و بررسی کرده و ببینید مناسب‌ترین نوع دریچه را انتخاب و خریداری نمایید. برای خرید حتما به مراکز معتبر مراجعه کنید، زیرا بسیاری از افراد جنس‌های با کیفیت پایین را در قالب جنس‌های با کیفیت با قیمت‌های بیشتر به فروش می‌رسانند. از این رو حتما به مراکز معتبر مراجعه کرده تا با قیمت مناسب محصولی مرغوب را خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
کپچا رو اینجا وارد کنید: