صفحه اصلی » سرویس دوره‌ای کولر چقدر مهم است؟

سرویس دوره‌ای کولر چقدر مهم است؟

  • از

کولرها سیستم‌های بسیار مناسبی برای تهویه هوا و خنک کردن فضای داخلی ساختمان هستند. این کولرها تنوع بالایی داشته و در مدل‌های مدل آبی و گازی تولید می‌شوند. این مدل‌ها با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه مورد استفاده قرار می‌گیرند. یکی از موارد بسیار مهم و تأثیرگذار در افزایش میزان کارایی کولرها نگهداری، تعمیر و انجام سرویس‌های دوره‌ای است. به این صورت کولر شما به صورت کاملا درست کار کرده و با کمترین میزان مصرف انرژی فضا را خنک می‌کند. در ادامه قصد داریم نکات مهم در مورد سرویس دوره‌ای کولر و اهمیت این کار را شرح دهیم. با ما همراه باشید.

سرویس دوره‌ای کولر به چه معناست؟

کولرها و وسایل سرمایشی مطابق با تمام وسایل مورد نیاز در منزل پس از مدتی استفاده ممکن است دچار آسیب‌های مختلفی شوند. از این رو باید برای تعمیر و نگهداری آن‌ها اقدام نمایید. معمولا برای انجام این کار پیش از شروع فصل تابستان اقدام می‌شود، تا کولر را برای فصل گرم سال آماده کنند. این کار از اهمیت بالایی برخوردار است.
تعمیر و سرویس کولرها باعث می‌شود این وسیله میزان کمتری انرژی مصرف کرده و میزان هدر رفت انرژی نیز بسیار پایین باشد. علاوه بر خنک شدن ساختمان در زمان کمتر، هزینه مصرف انرژی نیز بسیار کاهش می‌یابد.


انجام سرویس دوره‌ای باعث افزایش طول عمر وسیله می‌شود. اگر این کار به صورت مرتب صورت نگیرد وسیله کارایی اولیه را نخواهد داشت و باید مدت زمان زیادی را کار کند تا بتواند فضای موردنظر شما را خنک کند. این کار علاوه بر فرسودگی دستگاه باعث افزایش بیش از حد هزینه‌های مصرف انرژی شما می‌شود.

شاید در نگاه اول بسیاری از آسیب‌های وارد شده به کولرها به چشم نیاید اما به مرور زمان حتما وسیله شما آسیب جدی دیده و هزینه‌های بیشتری برای تعمیر آن باید پرداخت کنید. با در نظر گرفتن هزینه بسیار پایین‌تر برای سرویس کولر از بروز مشکلات جدی که قطعا هزینه بیشتری هم به همراه دارند جلوگیری کنید. تعرفه سرویس کولر آبی 99 و کولر گازی با توجه به نوع کولر و میزان آسیب آن متفاوت است. همچنین شرکت‌ها و افراد مختلفی که در این زمینه فعالیت می‌کنند، با توجه به کیفیت کار و میزان تجربه هزینه متفاوتی برای این کار دریافت می‌کنند.


راهنمای سرویس کولر آبی

کولر آبی از جمله وسایل بسیار پرکاربرد و ضروری در فصل تابستان است. این نوع کولر در مناطق بسیار زیادی از کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد. کولرهای آبی دارای قطعات و سیم پیچی‌های مختلفی هستند که ممکن است در طول زمان و استفاده زیاد دارای مشکل و ایراد شوند. برای افزایش میزان کارایی سرویس کولر آبی بسیار ضروری است. این وسیله برای کار کردن به آب، برق و هوا نیاز دارد. برق کشی این کولر برای راه اندازی موتور و پمپ آب است. شناور کولر وسیله آب رسانی به مخزن کولر را دارد. این شناور به وسیله شلنگ آب با قطر کم به منبع آب وصل می‌شود. هوای مورد نیاز نیز ار طریق پوشال‌ها وارد کولر شده و جریان هوای خنک تولید می‌شود.


برای عملکرد درست کولر باید تمام بخش‌های گفته شده به درستی وظیفه خود را انجام دهند. وجود مشکل در هر کدام از قسمت‌ها از عملکرد صحیح کولر جلوگیری می‌کند. در فصل بهار و قبل از شروع گرما باید برای سرویس کولر آبی اقدام نمایید. با بررسی تمام بخش‌های گفته شده از سالم بودن آن‌ها اطمینان حاصل کرده و مطمئن شوید تمام بخش‌ها به درستی و بدون نقص کار خود را انجام می‌دهند.همان‌طور که گفته شد کولرهای آبی دارای بخش‌های مختلفی است که به صورت زیر تقسیم می‌شوند:

  • تجهیزات مکانیکی: تسمه، شناور و توربین هوا در این دسته قرار می‌گیرند.
  • تجهیزات الکتریکی: این نوع کولر شامل تجهیزات الکتریکی مختلفی شامل سیم کشی کولر، کلیدهای مختلف برای روشن خاموش و پمپ آب و موتور و … می‌باشند.
  • تجهیزات ثابت: بدنه کولر، اتصالات مناسب برای آب رسانی و … در این دسته قرار می‌گیرند.


هزینه سرویس کولر آبی 99 با توجه به موارد مختلفی تعیین می‌شود. به عنوان مثال در زمان سرویس ممکن است برخی قطعات تعویض یا تعمیر شوند، شستشوی بخش‌های مختلف و تمام فعالیت‌هایی که برای سرویس صورت می‌گیرند دارای هزینه‌های متفاوتی هستند.


سرویس کولر گازی

کولرهای گازی نسبت به کولر آبی تنوع بیشتری داشت و در مدل‌ها و طراحی‌های مختلفی تولید می‌‌شوند. سرویس کولر گازی نیز به اندازه کولر آبی اهمیت دارد. این نوع کولر نیز با توجه به نوع ساخت و طراحی دارای بخش‌های مختلفی است که برای بازدهی بیشتر و عملکرد بهتر نیازمند سرویس‌های دوره‌ای است.

تمیز کردن بخش های مختلف کولرگازی مخصوصا فیلتر آن باید حتما برق کولر را قطع کنید. برای این کار با توجه به نوع کولر باید دو شاخه را از برق جدا کنید و یا از طریق جعبه فیوز برق آن را قطع کنید. تمام بخش‌های قابل شستشو کولر گازی را به راحتی و بر اساس دستورالعمل استفاده از آن باز کرده و تمیز کنید. علاوه بر بخش‌هایی که نیاز به شستن و نظافت دارند ممکن است کولر گازی شما نیازمند تعمیرات تخصصی باشد. اگر در این زمینه اطلاعاتی ندارید می‌توانید از متخصصان و تعمیرکاران باتجربه در این حوزه کمک بگیرید.


توجه نکردن به سرویس و نگهداری کولر گازی به مرور زمان آسیب‌های زیادی به کولر شما وارد کرده و کارایی آن را پایین می‌آورد. علاوه بر پایین آمده بازده و کارایی وسیله هزینه‌های برق مصرفی شما نیز به شدت افزایش می‌یابد.


سرویس کولر اسپیلت


کولر اسپیلت یکی از انواع کولرهای گازی است که برای تهویه هوا و خنک شدن منزل مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع کولر نیز نیازمند سرویس های دوره‌ای بوده و با سرویس و نگهداری عملکرد بهتری خواهد داشت. کولرهای اسپیلت عملکرد بسیار عالی برای خنک کردن محیط داشته و مصرف برق پایینی نیز دارد. این وسیله به راحتی فضای کار یا منزل شما را خنک می‌کند.

سرویس کولر گازی پنجره‌ای

کولر گازی پنجره‌ای یکی دیگر از وسایلی است که برای خنک کردن فضای داخلی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این وسیله در ابعاد کوچک و جمع و جور و در پشت پنجره قرار می‌گیرد. این وسیله نیز همانند سایر وسایل سرمایشی نیازمند تعمیر، نگهداری و رسیدگی مرتب است. در صورتی که وسیله به درستی سرویس نشود، به مرور زمان دچار فرسودگی شده و علکرد بسیار ضعیفی خواهد داشت.
این نوع کولر گازی معمولا مصرف برق بیشتری دارند. از این رو در صورتی که به درستی سرویس نشوند، مصرف برق آن‌ها چندین برابر افزایش می‌یابد. در صورتی که مشکلات از جمله مشکلات زیر برای کولر شما به وجود آمده حتما باید برای سرویس آن اقدام نمایید.

  • خنک نکردن فضای خانه
  • از کار افتادن فن کولر
  • از کار افتادن کمپرسور
  • ایجاد سر و صدای زیاد

و ….
به وجود آمدن هر کدام از ایرادات گفته شده باید به سرعت برطرف شده تا کولر گازی به درستی کار کند. سرویس کولر گازی پنجره‌ای بسیار مهم است و قبل از آسیب دیدن و به وجود آمدن مشکلات مختلف باید برای انجام آن اقدام نمایید. شارژ کولر، تمیز کردن فیلتر، شستشوی بخش‌های مختلف کولر، تمیز کردن آب درون مخزن و … از جمله عوامل مهم در سرویس کولر گازی پنجره‌ای می‌باشند.

سرویس کولر ایستاده

کولر ایستاده از جمله کولرهای بزرگ‌تر است که برای ساختمان‌های اداری، تجاری و فضاهای بزرگ‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرد. تعمیر و سرویس این نوع کولرها سخت‌تر و پیچیده‌تر از نمونه‌های دیگر است. برای تعمیر آن‌ها بهتر است به تعمیرکار باتجربه و آشنا با این کولرها کمک بگیرید. سرویس کولر ایستاده از اهمیت بالایی برخوردار است و به دلیل استفاده بیشتر از این کولر باید در فواصل زمانی کوتاه‌تری انجام گیرد.

متاسفانه تمام تعمیرکاران و تکنسین‌ها با قطعات و اجزای این کولرها آشنایی ندارند. از این رو تعمیر آن‌ها دشوارتر خواهد بود. برای سرویس این کولر نیز باید تمام فیلترها و مسیرهای عبور هوا تمیز شده و آلودگی آن‌ها برطرف شود. علاوه بر آن تمام بخش‌های مختلف کولر بررسی شده و اگر قطعه‌ای نیاز به تعمیر یا تعویض دارد برای تعمیر آن اقدام نمایید. سرویس کولر ایستاده از به وجود آمدن مشکلات بیشتر در این زمینه جلوگیری می‌کند. همچنین باعث افزایش راندمان دستگاه و کاهش هزینه‌های مصرفی می‌شود.

این دستگاه دارای وزن زیاد و ابعاد بزرگ‌تری نسبت به سایر مدل‌های کولرگازی است. از این رو معمولا باید در محل تعمیر و سرویس شوند. شرکت‌های بسیاری در این زمینه فعالیت کرده و تمام فعالیت‌های مربوط به نگهداری، تعمیر و سرویس کولر ایستاده شما را انجام می‌دهند.

سرویس کولر دو تیکه

کولرهای دو تیکه نمونه دیگری از کولرهای بسیار پرکاربرد هستند. این کولرها دارای دو بخش جدا از هم هستند که یکی از آن‌ها درون اتاق قرار می‌گیرد و دیگری باید در فضای آزاد قرار داده شود. این نوع کولر نیز استفاده زیادی در ادارات و ساختمان‌های مسکونی داشته و از کولرهای گازی پر کاربرد محسوب می‌شود. سرویس و نگهداری این نوع کولر نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

این کولر دارای دو تیکه مجزا است و هر تیکه وظایف مخصوص به خود را دارد. برای تعمیر و سرویس کولر دو تیکه نیز باید تمام بخش‌ها و فیلترهای قابل شستشو را جدا کرده و کاملا تمیز نمایید. اگر در زمینه تعمیر و نگهداری کولرهای گازی تجربه و تخصصی ندارید بهتر است برای این کار از تعمیرکاران با تجربه کمک بگیرید.


همان‌طور که گفته شد تعمیر و سرویس کولرها اهمیت بسیار زیادی دارد و باید با دقت بالا در فواصل زمانی مشخص صورت گیرد. کولرها مانند تمام وسایل ساختمان در صورت نگهداری دارای بازدهی بیشتری خواهند بود. از این رو بهتر است با توجه به نوع کولر خود حتما برای نگهداری از آن‌ها در زمان‌های مشخص اقدام نمایید. شرکت‌های بسیار زیادی در زمینه تعمیر و سرویس انواع کولرها فعالیت می‌کنند. با مراجعه به آن‌ها می‌توانید از نیروهای متخصص کمک گرفته تا به شما کمک کنند. به این صورت تمام کارهای لازم برای سرویس کولر شما توسط آن‌ها انجام می‌گیرد و در صورت نیاز به تعمیر یا تعویض قطعه‌، این کار توسط شرکت صورت می‌گیرد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
کپچا رو اینجا وارد کنید: