صفحه اصلی » اهمیت صرفه جویی انرژی در فصل زمستان و تابستان

اهمیت صرفه جویی انرژی در فصل زمستان و تابستان

  • از

در چند سال گذشته ما شاهد تابستان‌های بسیار گرم و زمستان­های با سرمای شدید هستیم و به نظر می‌رسد این روند ادامه‌دار خواهد بود. جدا از اینکه این اتفاق یک فاجعه زیست محیطی است، به شدت باعث افزایش هزینه­های شما برای مصرف انرژی و قبض­هایتان خواهد بود. حجم بیشتر این انرژی صرف گرمایش و سرمایش ساختمان خواهد شد. خوشبختانه لازم نیست برای صرفه جویی در مصرف انرژی در زمستان قندیل ببندید و در تابستان بجوش بیایید. با رعایت چند نکته ساده شما می‌توانید به شدت در مصرف انرژی صرفه جویی کنید. در این مقاله قصد داریم اهمیت صرفه جویی انرژی در فصل زمستان و تابستان بپردازیم.

نکات مربوط به صرفه جویی در مصرف انرژی

قبض‌های مربوط به مصرف انرژی از مهم­ترین هزینه‌های هر ساختمان اداری، تجاری و مسکونی می‌باشد. اغلب بر این باور هستند برای کاهش این هزینه­ها باید هزینه‌های گزافی را در ساختمان متحمل شویم که این حرف کاملا بی­پایه و اساس است. شما می‌توانید از طریق تنظیمات کاملاً رفتاری و فرهنگی و چند تعمیر کاهشی کم هزینه، قبض­های انرژی خود را به شدت کاهش دهید.

چه رفتاری را برای صرفه جویی انرژی باید تنظیم کنیم؟

مفهوم صرفه­جویی در قلب رفتارهای روزانه ما نهفته است. اساسا به این معنی است که تنها برای فعالیت‌های ضروری و روزانه خود از لوازم خانگی خود استفاده کنیم. باید در نظر داشته باشیم که آیا می‌توانیم برای این فعالیت، جایگزینی راحت­تر و همچنین کم هزینه­تری را داشته باشیم؟ برای مثال یکی از فعالیت­های که به شدت باید انرژی برایش صرف ­شود و ما راه­حلی کم هزینه­تری برای آن داریم خشک کن لباس است. به جز در مناطقی که استفاده از آن ضروری است می‌توانیم به جای استفاده از خشک کن لباس، از آویز کردن لباس استفاده کنیم.

یکی دیگر از نکات مربوط به بهره­وری انرژی، به حداقل رساندن مصرف انرژی است. هدر رفتن انرژی معمولا نتیجه بی احتیاطی است. مانند اینکه فراموش کنیم لامپ اتاق را بعد از خروج از اتاق خاموش کنیم یا روشن گذاشتن بخاری وقتی در خانه نیستیم یا استفاده از آن در اتاقی که از آن استفاده­ای نمی‌شود. یکی دیگر از مهم‌ترین کارهایی که امروزه اکثر خانواده ها انجام نمی­دهند و کاملا به فراموشی سپرده شده است این است که، بعد از شارژ شدن گوشی‌هایمان شارژرها را از برق خارج کنیم، یا وقتی با محافظ­ها دیگر کاری نداریم آنها را از برق خارج نمی‌کنیم.

شاید این رفتارهای کوچک خیلی چشمگیر نباشند، اما مطمئنا در مقیاس بزرگ به شدت تاثیرگذار خواهد بود. همیشه این نکته را در خاطر داشته باشید که وسایل را از حالت آماده باش خارج کنیم. مخصوصا در مورد وسایل قدیمی این کار به شدت صدق می‌کند. در صورت آماده به کار بودن وسایل روی قبض برق سالانه مبلغ چشمگیری اضافه خواهد شد. تلویزیون­های امروزی در این مورد صدق نمی‌کنند چون امروزه از لحاظ مصرف انرژی به شدت پیشرفت کرده­اند.

یکی از بخش‌های دارای اتلاف انرژی زیاد در خانه هایمان مربوط به وسایل گرمایشی و سرمایشی است. بیشتر اوقات زمان‌هایی که کسی در ساختمان حضور ندارد وسایل گرمایشی و سرمایشی روشن بوده و میزان زیادی انرژی استفاده می‌کنند. این هزینه غیرضروری بسته به طولانی بودن زمستان و تابستان در منطقه شما می‌تواند بسیار قابل توجه باشد. استفاده از یک دماسنج بسیاری از هزینه­های شما را کاهش می‌دهد.

برخی از رفتارها بسیار برای اتلاف انرژی شهرت دارند و در یک خانواده توجه کمی به آن می‌شود. تلویزیون را روشن می‌کنیم و می‌خوابیم، از جاروبرقی زیاد استفاده می‌کنیم، باز گذاشتن درب یخچال برای مدت کوتاهی تا تصمیم بگیریم در مورد اینکه چه چیزی بخوریم از جمله این موارد است. مطمئنا این هدر رفت انرژی جزئی با گذشت زمان روی هم جمع می‌شود و روی هزینه­های شما تاثیر منفی خواهد گذاشت. شما می‌توانید با جایگزین کردن لوازم خانگی غیر کارآمد با وسایل کارآمدتر در دراز مدت در هزینه‌های خود صرفه جویی کنید.

چگونه در مصرف انرژی صرفه جویی کنیم

استفاده از ترموستات‌های قابل برنامه ریزی برای صرفه جویی انرژی در ساختمان

از آنجا که تنظیم دما می­تواند بیشترین تاثیر را در ساختمان داشته باشد، بیشترین پتانسیل را برای پس انداز نیز دارد. برای کاهش هزینه برق و آب لازم نیست حتما سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی را تعویض کنیم. به راحتی با تنظیم زمان استفاده از آنها می‌توانیم مقدار قابل توجهی انرژی را صرفه­جویی کنیم. این کار را به راحتی می‌توانیم با استفاده از ترموستات قابل برنامه ریزی انجام دهیم. ترموستات گرمایش و خنک سازی منزل را در زمانی که در خانه یا بیرون هستیم انجام می‌دهد. این کار بدون اینکه آسایش خانواده به خطر افتد و با استفاده از یک ترموستات ساده قابل انجام است و باعث صرفه جویی در هزینه‌ها می‌شود.

ترموستات‌های قابل برنامه ریزی  برای صرفه جویی انرژی در ساختمان در  مدل‌های مختلفی ارائه می­شوند که می‌توانند برنامه‌های هفتگی مختلفی را در خود جای دهند. نمونه‌های هفت روزه آن بسیار انعطاف پذیر هستند و به شما این امکان را می‌دهند برنامه‌های مختلفی برای هفت روز هفته خود داشته باشید.

همچنین ترموستات‌های قابل برنامه ریزی می‌توانند دارای ویژگی‌های اضافی برای صرفه جویی انرژی در ساختمان باشند که در به حداقل رساندن اتلاف انرژی ناشی از تنظیم دما مهم هستند. مانند نشانگرهای مربوط به زمان تعویض فیلترهای هوا یا عملکرد نامناسب سیستم تهویه هوا. فیلترهای هوا باید حداقل هر 3 ماه یکبار تعویض شوند، زیرا فیلتر کثیف مانع جریان هوا می‌شود و این امر به انرژی بیشتری برای تنظیم دمای داخلی نیاز دارد.

استفاده از لامپ‌های کم مصرف

درست است که خرید روشنایی­های کم مصرف بسیار گران­تر از روشنایی­های معمولی است، اما این هزینه را شما فقط برای خرید خواهید پرداخت و در زمان مصرف باعث کاهش بسیار زیاد اتلاف انرژی می‌شود. لامپ‌های رشته‌ای هالوژن، لامپ‌های کم فشار فلورسنت و لامپ‌های دیودی ساطع کننده نور بین 20 درصد تا 80 درصد برق کمتری مصرف می‌کنند. این لامپ‌ها بین دو تا سه برابر بیشتر از لامپ‌های سنتی دوام دارند.

استفاده از پرده‌ها

یکی از ساده‌ترین و البته تاثیرگذار­ترین کارهایی که شما به راحتی بدون کمترین هزینه می‌توانید انجام دهید و در مصرف انرژی چه در تابستان و چه در زمستان صرفه­جویی کنید، استفاده از پرده‌ها می‌باشد. با این کار دیوارهایی که رو به جنوب و جنوب غربی باشند را با پرده پوشانده و از تابش خورشید و ورود گرما به خانه جلوگیری می‌کنیم. برای استفاده از نور طبیعی در تابستان می‌توانیم پنجره­های رو به شمال را داشته باشیم که در طول روز مجبور به روشن کردن لامپ‌های اضافی نباشیم. همچنین در زمستان­های سرد با کشیدن پرده­ها از ورود سرما به خانه جلوگیری می­کنیم.

تهیه یک دستگاه رطوبت گیر

این کار مخصوصا در آب و هوای گرم و مرطوب در کاهش مصرف انرژی به شما کمک می‌کند و دستگاه رطوبت گیر با تنظیم رطوبت خانه به دستگاه سرمایش کمک خواهد کرد و کولر گازی ما مجبور به مصرف انرژی بیشتر نخواهد بود. همچنین سیستم تهویه هوا مجبور به کار کرد بیشتر نیست و حتی این کاهش بار کولر باعث می‌شود در زمان طولانی کارکرد بهتری داشته باشد. از این رو لازم نیست ما تعمیرات و هزینه‌های اضافی سرویس را پرداخت کنیم.

 

عایق بندی سقف و پنجره دوجداره

این کارها شاید به نظر بی‌ارزش باشند، اما انجام همین کارهای جزئی رقم قبض را به شدت تغییر خواهد داد. با عایق بندی سقف و پنجره از هدر رفتن انرژی جلوگیری می‌کنیم، درهایی که درز دارند و پنجره‌های بزرگ یکی از دلایل مهم بالا رفتن مبلغ قبض است. در این مواقع سیستم گرمایشی و سرمایشی شما به شدت باید کار کند تا این نشتی­ها را جبران کند. با ایزوگام کردن سقف همچنین استفاده از درزگیر برای پنجره‌ها می‌توانید در سرما از برون رفت گرما و در گرما از برون رفت سرما جلوگیری کنید.

 

کمتر از آبگرمکن خود استفاده کنید

ما حتی در طول گرمای تابستان برای خیلی از کارها از جمله استحمام از آبگرمکن استفاده می‌کنیم. در گرمای تابستان دلیلی وجود ندارد که برای خیلی از کارها دمای آبگرمکن را خیلی زیاد کنیم. طبق تحقیق­های به عمل آمده تقریبا 18 درصد هزینه آب و برق شما به دلیل کارکرد آبگرمکن است. اولین قدم باید به دنبال بهترین و کم­مصرف­ترین آبگرمکن موجود در بازار باشید.

پیگیر مصرف انرژی خود باشید

یکی از بهترین راهکارها خرید یک مانیتور مصرف برق است. با اینکه این مانیتور اصلا ارزان قیمت نیست اما به شدت در کاهش هزینه‌ها تاثیرگذار است و این هزینه در زمان به شما برخواهد گشت. این وسیله به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید بخش‌هایی که بیشترین میزان برق را مصرف می‌کنند مشاهده کنید. حتی طیف گسترده­ای از برنامه­های هوشمند برای گوشی شما وجود دارد که به شما کمک می­کند میزان مصرف انرژی خود را ردیابی کنید و یاد بگیرید چگونه مصرف انرژی را کاهش دهید.

مراقب ساعات اوج مصرف باشید

در زمان‌های اوج مصرف مراقب مصرف خود باشید. اگر تا به حال در این باره چیزی نشنیده­اید ما به شما خواهیم گفت که زمان­های ارزان‌تر و پرهزینه­تر برای استفاده از برق وجود دارد. زمان­های اوج مصرف معمولا زمان­هایی است که تقاضا نیز افزایش می­یابد و یک معادله آسان وجود دارد. وقتی تقاضا زیاد باشد قیمت بالا می‌رود و وقتی تقاضا کم می­شود، هزینه نیز کم می‌شود. برای مثال در زمان‌های غروب اوج مصرف داریم و در تابستان‌ها هنگامی که ظهر می­شود و گرما به اوج خود می‌رسد، زمان اوج مصرف خواهد بود و به طبع هزینه مصرف برق افزایش خواهد داشت.

در تابستان‌ها از خنکی هوا در شب استفاده کنید

در این مورد که از خنکی هوای طبیعی در شب­های تابستان استفاده کنید. طبق گفته وزارت انرژی لذت بردن از تهویه طبیعی در شب‌های گرم تابستان ایده­ هوشمندانه‌ای است. البته این نکته را باید مواظب باشید که آیا واقعا هوای بیرون خنک­تر از خانه است یا خیر و همچنین اینکه محله خانه شما در هنگام باز بودن پنجره امنیت دارد یا خیر …

با رعایت موارد و نکات گفته شده می‌توانید میزان مصرف برق، گاز و سایر موارد را کاهش داده و علاوه بر کاهش میزان هزینه‌های خود به تمیزی و پاکیزگی محیط زیست نیز کمک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
کپچا رو اینجا وارد کنید: