صفحه اصلی » چطور از هدر رفت انرژی در زمستان جلوگیری کنیم؟

چطور از هدر رفت انرژی در زمستان جلوگیری کنیم؟

  • از

در فصل زمستان گرم نگه داشتن فضای خانه اهمیت بسیار زیادی دارد. در کنار آن باید به میزان مصرف انرژی نیز توجه داشته باشید. گرم کردن فضای خانه و ساختمان نباید به نحوی باشد که در مصرف انرژی اسراف شود. گاهی اوقات با وجود مصرف زیاد انرژی و استفاده از وسایل گرمایشی فراوان فضای خانه همچنان سرد است. در این حالت باید ابتدا تمام مسیرهای هدر رفت انرژی را مسدود کرده و از سرد شدن بیش از حد خانه جلوگیری کنید. در ادامه قصد داریم نکات مهمی برای جلوگیری از هدر رفت انرژی در ساختمان در فصل زمستان بیان کنیم. با ما همراه باشید.

هدر رفتن انرژی ساختمان به چه معناست؟

هدر رفتن انرژی به معنای خروج میزان زیادی از گرمای تولید شده به وسیله وسایل گرمایشی از ساختمان است. این گرما از مسیرهای مختلفی مانند، درها، پنجره، کف ساختمان، سقف، دیوارها و … از ساختمان خارج می‌شود. این مشکل نه تنها باعث سرد شدن ساختمان در فصل زمستان می‌شود، بلکه باعث مصرف بسیار زیاد انرژی و هزینه بالای قبض‌های برق یا گاز می‌شود. روش‌های مختلفی برای جلوگیری از اتلاف انرژی وجود دارد که با توجه به نوع ساختمان حتما باید به این موارد توجه داشته باشید.

ساختمان‌هایی با اتلاف انرژی بالا هزینه‌های زیادی را برای شما به همراه دارند. اما نکته مثبت این است که جلوگیری از اتلاف انرژی با روش‌های بسیار ساده‌ای امکان پذیر است. در ادامه به اهمیت صرفه جویی در مصرف انرژی پرداخته و روش‌های مفیدی برای جلوگیری از آن معرفی شده‌اند. بهتر است حتما از روش‌های گفته شده در ساختمان خود استفاده کنید.

اهمیت صرفه جویی در مصرف انرژی

صرفه جویی در مصرف انرژی به دلایل زیادی دارای اهمیت می‌باشد. اول از همه، کاهش استفاده از انرژی میزان انتشار کربن در محیط را بسیار محدود می‌کند. انتشار کربن نقش مهمی در تغییرات آب و هوایی دارد و علت فاجعه‌های طبیعی در سال‌های اخیر می‌باشد.
صرفه جویی در مصرف انرژی، باعث بالا رفتن کیفیت زندگی می‌شود. همچنین کاهش انتشار آلودگی منجر به افزایش کیفیت هوای می‌شود. علاوه بر این، این کار هم به ایجاد یک سیاره سالم کمک می‌کند و هم باعث حفظ منابع طبیعی می‌شود. صرفه جویی و محافظه کار بودن می‌تواند به حفظ دریاچه‌ها، درختان و حیوانات برای نسل‌های آینده کمک کند. علاوه بر موارد گفته شده صرفه جویی در مصرف انرژی باعث کاهش هزینه‌های پرداختی شما بابت انرژی مصرف شده است. مصرف درست انرژی و استفاده از روش‌های جلوگیری از هدر رفت انرژی باعث می‌شود هر ماه هزینه‌های کمتری بپردازید.

انتخاب بهترین وسیله گرمایشی

یک وسیله گرمایشی مناسب می‌تواند علاوه بر گرم کردن کل فضا تأثیر زیادی در مصرف انرژی و هدر رفت انرژی در ساختمان داشته باشد. از این رو در اولین مرحله باید یک وسیله گرمایشی مناسب با فضای ساختمان خود تهیه کنید. امروزه وسیله‌های گرمایشی متنوعی مورد استفاده قرار می‌گیرند که هر کدام مزایا و معایب خاص خود دارند. از این رو بهتر است با توجه به شرایط آب‌وهوایی محل زندگی و ویژگی‌های ساختمان خود برای تهیه این وسایل اقدام نمایید. به عنوان مثال شومینه‌ها فضای زیادی را اشغال کرده اما به دلیل خروج میزان گرمای زیاد از دودکش، گرمای زیادی به درون خانه منتقل نمی‌کند.

راهکارهایی برای جلوگیری از هدر رفت انرژی در ساختمان

انرژی و گرمای موجود در خانه از راه‌ها و مسیرهای مختلفی خارج می‌شود، از این رو با بررسی این موارد می‌توانید از خروج گرمای منزل جلوگیری کنید. در ادامه برخی از مهم‌ترین راهکارها برای جلوگیری از هدر رفت انرژی معرفی شده‌اند.

استفاده از پنجره‌های مناسب

استفاده از پنجره‌های دوجداره یکی از بهترین روش‌ها برای جلوگیری از اتلاف انرژی در زمستان هستند. برای ساخت این پنجره‌ها از دو یا سه لایه شیشه و بین لایه‌های مختلف از هوا یا گاز استفاده شده است. هوا یا گاز موجود در لایه‌ها اجازه عبور هوا را به داخل ساختمان و خروج هوای گرم را به بیرون از ساختمان نمی‌دهند. بسیاری از افراد به دلیل هزینه بالای نصب این نوع پنجره‌ها اقدام به خرید و نصب نمی‌کنند. اما استفاده از پنجره دوجداره باعث صرفه جویی بسیار زیادی در هزینه‌های مصرف انرژی می‌شود. از این رو پیشنهاد می‌شود حتما از این نوع پنجره نصب کنید. بهتر است قبل از شروع فصل سرما حتما بخش‌ها و درزهای مختلف پنجره را بررسی کرده و از بسته بودن تمام درزها و راه‌های خروجی مطمئن شوید.

استفاده از نور آفتاب

نور آفتاب مزایای زیادی برای ساختمان به همراه می‌آورد. اگر منزل شما به صورتی ساخته شده که آفتاب به درون آن می‌تابد، می‌تواندی در روزهای آفتابی پرده‌ها را کنار زده و از نور آفتاب بهره مند شوید. استفاده از نور آفتاب نه تنها باعث کاهش مصرف انرژی شده، بلکه باعث از بین رفتن میکروب‌های زیادی نیز می‌شود. این کار تنها در روزهای آفتابی امکان پذیر است، در غیر اینصورت نه تنها فضای خانه گرم نمی‌شود بلکه کنار زدن پرده‌ها باعث خروج هوای گرم از منزل می‌شود. استفاده از نور آفتاب نه تنها میزان مصرف انرژی را کاهش داده بلکه با ورود نور به داخل ساختمان از هدر رفت انرژی برق نیز جلوگیری می‌کند.

استفاده از فرش پرده‌های ضخیم برای جلوگیری هدر رفت انرژی در ساختمان

یکی از راهکارهای بسیار مناسب در فصل زمستان استفاده از پرده‌های محکم و ضخیم است. پرده‌ها از خروج گرمای منزل جلوگیری کرده و اجازه ورود هوای سر را نیز به درون ساختمان نمی‌دهند. می‌توانید از پرده‌های ضخیم و پنبه‌ای برای این کار استفاده کنید. علاوه بر نصب پرده‌های مناسب استفاده از فرش‌های ضخیم نیز می‌تواند به گرمای خانه کمک کرده و از خروج انرژی از ساختمان جلوگیری کند. ساختمان‌هایی که دارای فضاهای خالی و بدون فرش هستند معمولا به انرژی بیشتری برای گرم شدن نیاز دارند و همواره حس سردی را به اعضای خانه منتقل می‌کنند.

عایق کاری ساختمان

عایق کاری و استفاده از پوشش‌های مناسب از هدر رفت انرژی در ساختمان جلوگیری می‌کند. استفاده از پوشش‌های عایق در زمان ساخت ساختمان هم در فصل زمستان و هم در فصل تابستان از هدر رفت انرژی جلوگیری می‌کند. برای کارایی بهتر این پوشش‌ها باید لایه‌های عایق ضخیم باشند. هر چه میزان ضخامت بالاتر باشد، هدر رفت انرژی نیز کمتر خواهد بود.

بسیاری از ساختمان‌ها و واحدها به دلیل قرار گرفتن بر روی پارکینگ با سرمای زیادی روبرو هستند. مخصوصا کف ساختمان همیشه سرد خواهد بود. از این رو استفاده از عایق‌های مناسب در کف یا قراردادن لوله‌های شوفاژ در کف ساختمان می‌تواند به میزان زیادی از سرمای کف خانه جلوگیری کند. علاوه بر کف می‌توان دیوارها و سقف را نیز به طور کامل عایق کاری کرد. این کار نیز با قرار دادن پوشش‌های عایق مناسب بین دیوارها صورت می‌گیرد.

درزگیری درها و پنجره‌ها

همان‌طور که گفته شد استفاده از پنجره‌های دوجداره تأثیر بسیاری زیادی در جلوگیری از هدر رفت انرژی دارد. اگر شرایط استفاده از این پنجره‌ها را ندارید، باید تمام درزها و بخش‌های مختلف پنجره‌ها را با نوارهای درزگیر بپوشانید. این کار نیز تأثیر زیادی بر گرم شدن خانه و جلوگیری از هدر رفت انرژی دارد. استفاده از سیلیکون یا لاتکس برای این کار مناسب است.

خالی کردن اطراف رادیاتورها

برخی افراد اطراف رادیاتور خود را با وسایل مختلفی می‌پوشانند و یا مبل و صندلی زیادی اطراف آن قرار داده تا در دید نباشد. این کار باعث می‌شود این وسایل تمام گرمای شوفاژ را به خود جذب کرده و علیرغم مصرف بالای انرژی فضای خانه همچنان سرد باشد. بهتر است تا حد امکان اطراف شوفاژ و رادیاتورها را خالی نگه دارید تا گرمای آن به راحتی در محیط خانه پخش شود.

استفاده از ترموستات

وسایل گرمایشی که در تمام طول شبانه روز روشن باشند انرژی بسیار زیادی را مصرف می‌کنند. برای جلوگیری از هدر رفت انرژی در ساختمان می‌توانید از ترموستات استفاده کنید. این وسیله را بر روی دمای مشخصی قرار دهید تا به محض رسیدن به آن دما خاموش شود. به این صورت گرمای خانه در حد مشخصی ثابت می‌مانند و انرژی زیادی مصرف نمی‌شود. علاوه بر ترموستات می‌توانید از وسایل گرمایشی هوشمند استفاده کنید و دمای آن‌ها را تنظیم نمایید.

نگهداری و سرویس وسایل گرمایشی

یکی از کارهای بسیار مهم و ضروری قبل از شروع فصل زمستان تعمیر و سرویس وسایل گرمایشی موجود در ساختمان است. گاهی اوقات مشکلات و ایرادات جزئی که در این وسایل به وجود می‌آید باعث می‌شود، میزان مصرف انرژی آن‌ها بالا رفته و در مقابل گرمای زیادی نیز تولید نمی‌کنند. از این تعمیر و سرویس وسایل گرمایشی را جدی بگیرید.

استفاده از دودکش مناسب برای شومینه و بخاری

دودکش‌ها یکی از راه‌ها و مسیرهای خروج گرما از منزل هستند. اگر از شومینه استفاده می‌کنید حتما از دودکش‌های مناسب استفاده نمایید. اگر شومینه فقط نقش طاهری در منزل شما دارد باید با وسایل پوششی مناسب مسیر خروج گرما را به طور کامل ببندید. بستن این منافذ از خروج حجم بسیار زیادی از گرما و انرژی از ساختمان جلوگیری می‌کند.

استفاده از پنکه سقفی

گاهی اوقات میزان بسیار زیادی از گرمای تولید شده در اطراف پنکه سقفی جمع شده و گردش هوایی درون ساختمان صورت نمی‌گیرد. برای برطرف کردن این مشکل می‌توانید در زمان‌های مختلف پنکه سقفی را روشن کرده تا هوای درون ساختمان به گردش دربیاید.

سخن آخر

همان‌طور که گفته شد صرفه جویی در مصرف انرژی اهمیت زیادی دارد. علاوه بر کاهش هزینه‌های پرداختی، تأثیر مثبتی بر محیط زیست نیز خواهد داشت. از این رو در تمام فصل‌های سال باید از روش‌های مناسب برای جلوگیری از هدر رفت انرژی در ساختمان استفاده کرده تا میزان مصرف پایین شود. روش های مختلفی برای جلوگیری از هدر رفت انرژی در فصل زمستان نیز وجود دارد. از جمله این روش‌ها می‌توان به انتخاب وسیله گرمایشی مناسب، استفاده از پنجره‌های دوجداره، درزگیری درها و پنجره‌ها، عایق کاری ساختمان، استفاده از فرش مناسب و پرده‌های ضخیم و سایر روش‌های موجود اشاره کرد. با توجه به محل زندگی، شرایط آب و هوایی و نوع ساختمان حتما از روش‌های مختلف برای جلوگیری از اتلاف انرژی استفاده نمایید.

منابع:

https://www.saveonenergy.com/learning-center/post/why-save-energy/

https://www.ccr-mag.com/5-ways-to-reduce-prevent-home-heat-loss/

https://www.warmup.com/blog/keeping-the-heat-in-how-to-stop-heat-loss-in-your-home

https://www.housebeautiful.com/uk/renovate/heating/a1014/reduce-heat-loss-home/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
کپچا رو اینجا وارد کنید: